Osobní bankrot OSVČ od 1.1.2014, dluhy z podnikání, změny v zákoně
Zobrazit všechny diskuse, založit vlastní nebo reagovat:
Detail diskuse:
Diskuse
Osobní bankrot OSVČ od 1.1.2014, dluhy z podnikání, změny v zákoně
Posledních 5 let jsem byl OSVČ. Minulý rok se mi ale přestalo dařit. Ale nejsem v tom vlastní vinnou. Pracoval jsem a dokončoval zakázky tak jak bylo dohodnuto. Objevilo se ovšem najednou několik lidí, kteří mi nezaplatili faktury za provedenou práci. A jako OSVČ jsem neměl žádnou možnost jak se bránit. Nevíte jak je to teď od 1.1.2014 s osobním bankrotem a jaké jsou podmínky. Proběhly nějaké změny v legislativě? Trochu mám strach z toho, že nemám žádnou nemovitost ani ručitele. Takže se nemůžu nijak zaručit, že to budu celé splácet. Může mi někdo ve zkratce pomoci?
Diskusi založil:
Starka
Počet shlédnutí:
4518x
Počet příspěvků:
11x
Reakce
anonym
Pokud dobře vím, tak OSVČ (podnikatel) v žádném případě nemůže požádat o osobní bankrot. Dluhy z podnikání jednoduše nelze jen tak smazat. Tudy cesta nevede. A nevšiml jsem si, že by se od 1.1.2014 mělo změnit. Žádné změny v zákoně. Samozřejmě žádost můžete podat (a nějaký aktivní poradce, který za to bere poplatek, vám pomůže), ale u soudu to smetou rovnou ze stolu.
Reakce
Karel J.
To by mě velmi zajímalo odkud anonym čerpá své informace. Protože jsem byl v roce 2009 až 2012 OSVČ. A v roce 2013 jsem žádal o oddlužení. A žádost mi byla schválena. Ovšem jsem musel splnit mnoho podmínek. Každopádně je to možné.
Reakce
Finanční poradce
Dobrý den, toto téma je komplikovanější. Dříve nebylo možné dluhy z podnikání (provozování živnosti) možno oddlužit. Zároveň bylo i na překážku, že žadatel je současně podnikatelem (v době podání žádosti). Nicméně časem se podmínky velmi výrazně měnili. Anonymní příspěvek by tedy měl pravdu někdy v roce 2011. Momentálně je skutečnost trochu komplikovanější. Z praxe vyplývá to, že by jste neměli být podnikatelem v době, kdy podáváte žádost. Ale zároveň by jste měli mít zaměstnání. Jelikož jednou z podmínek osobního bankrotu je, že do maximálně 5 let splatíte 30% svých dluhů. Takže nestačí pouze to, že náhle ukončíte živnost. Musíte si sehnat i trvalý zdroj příjmů. Dále - k dluhům. Dluhy mohou v určitých případech pocházet i z podnikání. Není pravda to co platilo dříve, že všechno museli být pouze osobní finanční závazky. Nicméně ve výsledku nelze nic z toho co jsem napsal garantovat. Po podání žádosti má vždy poslední slovo soud. A ten vždy rozhodne, jestli to bude schváleno nebo ne. A podle mých zkušeností nelze předem nikdy nic říct - podmínky vyhodnocení jsou někdy hodně nečitelné.
Reakce
Starka
Děkuji za Vaši odpověď. Mohl by jste prosím rozvést tu část o dluzích? Konkrétně kdy může být žádost schválena? Děkuji moc.
Reakce
Finanční poradce
Jak jsem již zmínil v předchozím příspěvku. Nelze předem říci přesné podmínky, které musíte splňovat aby jste byl schválen. Protože insolvenční soud "nerozhoduje podle pravidel", ale spíše "přihlíží k okolnostem". A může se jednat například o dobu vzniku konkrétního dlužníkova dluhu z podnikání. Tedy jak dlouho uplynulo od vzniku. Dále zde může hrát roli doba ukončení dlužníkova podnikání. Čím větší časový odstup, tím většinou lépe. Taky lze zohlednit četnost neuhrazených dlužníkových závazků a výše konkrétního dlužníkova závazku v porovnání s celkovou výší všech dlužníkových závazků. Pokud vaše dluhy činí menší část vašich finančních problémů, tak by jste se neměl čeho obávat. A v neposlední řadě lze přihlédnout i k tomu, zda věřitel, o jehož pohledávku se jedná, je srozuměn s tím, že tato pohledávka bude podrobena oddlužením. Ale jak jsem psal. K těmto skutečnostem se spíše přihlíží než že by se jednalo o pravidla.
Reakce
Aneta
Dluhy z podnikání v žádném případě nemůžete oddlužit. Nuď ohlásíte konkurs, kdy bude všechen váš majetek rozdělen mezi věřitele nebo si musíte na zaplacení dluhů vzít nějakou půjčku. OSVČ nemůže žádat. Toto je vyhrazeno pouze pro fyzické osoby.
Reakce
Petra M.
Z praxe Vám mohu potvrdit, že pravdu má Finanční poradce. Již jsem řešila několik případů, kdy byl žadatelem živnostník (bývalý). A některé jeho pohledávky pocházeli z této činnosti. Podali si žádost a ta byla úspěšně schválena. Nejsem si nicméně vědoma toho, že by od 1.1.2014 docházelo k nějakým změnám. Tyto zákony se ale neustále mění a rozvíjejí. Zatímco dříve neměl podnikatel sebemenší šanci, nyní už má polootevřené dveře. I když je to velmi složité, může na to dosáhnout. A kdo ví kde budeme v 1.1.2014. Nebo třeba za rok nebo za dva roky. Nejlepším řešením je kontaktovat insolvenčního poradce, který s vámi vypracuje žádost.
Reakce
anonym
Vzít si k vyplnění žádost zástupce je úplný základ. Víte co je totiž nejčastějším důvodem zamítnutí žádosti? Její špatné vyplnění. Proto vždy dávejte dobrý pozor na to, koho si vyberete. Schválení je běh na dlouhou trať. A čekat několik měsíců na výsledek a poté se dozvědět, že jste zapomněli na přílohu a vyplnit jednu stranu... . Sami se do toho v žádném případě nepouštějte.
Reakce
Koko
Chci se zeptat, jak je to s provozováním živnosti při osobním bankrotu? Děkuji.
Reakce
Marta K.
Dobrý den, od 1.1.2014 lze oddlužit i OSVČ a může i v podnikání nadále pokračovat. Záleží na více okolnostech, např. zda má či nemá majetek, zda věřitelé souhlasí s oddlužením atd. Je tam více podmínek, ale není to tak složité jak se na první pohled může zdát. Každopádně je lepší pokud Vám to zpracuje kompetentní osoba. Pokud máte zájem o konzultaci zdarma nebo o zpracování oddlužení, tak se mi ozvěte a domluvíme se.
Poslat reakci do této diskuse:
Reagovat na toto téma