Promlčecí lhůta závazku - Doba u dluhu (Půjčky)

Zobrazit všechny diskuse, založit vlastní nebo reagovat:

Detail diskuse:

Diskuse

Promlčecí lhůta závazku - Doba u dluhu (Půjčky)

Dobrý den, chci poradit ohledně promlčecí lhůty závazku. Konkrétně mi jde o dluh, půjčku, kterou jsem si vzala. Ale věřitel ji nechtěl splácet. Když jsem mu nic neposílala, tak se ničeho nedožadoval. A to již trvá 5 let. Tehdy jsem na to neměla peníze, proto jsem neplatila. Ale teď už mám a kdyby na to přišlo, tak bych mohla splácet. Ale zajímá mě, jestli po 5 letech 2 měsících ta doba už není promlčena. A tím i celý závazek. Děkuji, Vlasta Králová.

Diskusi založil:

Vlasta Králová

Počet shlédnutí:

4745x

Počet příspěvků:

8x

Reakce
ing. Karlík
Dobrý den, toto nelze jednoznačně říci. Bylo by nutné vidět smlouvu, kterou jste s věřitelem uzavřela. Standardní promlčecí doba je u půjček 4 roky. Ale může to být stanoveno i jinak. Podívejte se přímo do textu, není-li uvedeno jinak. Dle nového občanského zákoníku můžete mít sjednáno od 1 roku až do 10 let. Vzhledem k tomu, že vy jste si půjčku brala dle starého zákoníku, tak by mohla teoreticky být sjednána na maximálně 8 let. Pokud tam nic ohledně této lhůty nenaleznete, tak je 4 roky.
Reakce
Vlasta Králová
Dívala jsem se tam a není tam nic uvedeno. Takže by to znamenalo, že už nemusím vůbec nic platit? Jde o docela vysokou částku, celkem 250 000 Kč, které jsem si vzala od jedné firmy. A jak by jsem teď mela postupovat? přemýšlím, jestli je třeba kontaktovat a získat nějaké potvrzení, že dluh byl promlčen a já jim už nic nedlužím. Případně jak jinak si to ověřit nebo pojistit, aby za mnou za několik dalších let nepřišly a nechtěli to zaplatit dodatečně. Děkuji.
Reakce
Finanční poradce
Trochu bych poupravil, že dle mého názoru může být sjednána až na dobu 15 let, minimálně 1 rok. A nesmí být sjednána nevýhodně vůči slabší straně. To zpravidla znamená vůči dlužníkovi. V neposlední řadě je taky třeba zmínit, že se nelze smluvně této doby nijak vzdát. Pokud bude uvedeno "obě strany se vzdávají práva na promlčení" - tak to nemá žádnou váhu.

Co se Vašeho případu týče, tak můžete mí dobu domluvenu na 1 až 15 let (je-li dáno smlouvou). Pokud není tento parametr nijak upraven, tak je 4 roky. Tedy by váš závazek měl již býti promlčen.

Na závěr ještě dodám, že existuje tzv. subjektivní lhůta. Ta se počítá od doby, kdy s touto situací byla seznámena jedna ze stran. Vzhledem k povaze vašeho vztahu (dlužník-ručitel) předpokládám, že zde nepůjde v žádném případě uplatnit a platí předchozí odstavec.

Reakce
Milan Vašinka
Co máte na mysli "proto jsem neplatila"? K tomu, aby jsme se zde mohli bavit o prominutí dluhu, tak by jste nesměla splácet a ani by jste nesměla být vyzývána věřitelem k uhrazení dlužné částky. Pokud by jste měla smluvně upravenou dobu na 10 let, 9 let by bylo ticho po pěšině a následně by jste zaslala jako splátku 1 Kč, tak touto jedinou platbou jste vše vynulovala a začíná běžet dalších 10 let. Ve zkratce: nesmíte po tu celou dobu nic platit ani nijak závazek řešit, aby mohl zaniknout. Tedy vaše 4 roky počítejte od doby, kdy jste uhradila poslední peníze.
Reakce
ing. Karlík
Žádné potvrzení o tom, že vše bylo promlčeno, nedostanete. A pokud budete urgovat danou společnost, tak tím spíše se vše dá do pohybu. Ohledně uplatnění této klauzule je vše daleko komplikovanější a není automaticky dáno, že bude uplatněna. Vše lze řešit pouze soudní cestou. Pokud bude chtít věřitel vymáhat tuto nebankovní půjčku, tak vás musí zažalovat. Soud samotný nebude sám od sebe k promlčecí lhůtě přihlížet - Vy sama budete muset poukázat na tento fakt. Tedy pokud si chcete být jistá tím, že jste zcela bez dluhů, tak by se tato záležitost musela dostat až k soudu. Ale žádný jiný způsob ani postup vám nezaručí, že bylo vše skutečně prominuto.

Pokud chcete mít skutečně klidný spánek, tak se na 100% ujistěte, že lhůta uplynula. Následně kontaktujte danou nebankovní společnost a vše jim sdělte - nezapomeňte poukázat ten fakt. Mohou následovat dvě reakce - budou souhlasit, nebo Vás dají k soudu. Kde vy prokážete, že je vše skutečně zapomenuto.

Dokud si ale nebudete jistá, tak nic nepodnikejte. Jste ve výhodnější situaci, nikdo vás neurguje a pokud by nebyla splněna obchodník zákoníkem daná doba, tak si můžete dovolit posečkat s dalšími postupy.

Reakce
Právník
Tato záležitost je upravena obchodním zákoníkem §397 od 1.1.2014 a stanovuje ji na 4 roky, není-li dohodnuto jinak. Máte-li zájem o konzultaci vašeho případu, tak můžete využít služeb naší právní kanceláře.
Reakce
Pavel K.
Nevíte jak je to v případě, pokud se jedná o ručitele? Dělal jsem ručitele mému bratrovi na úvěr 170 000 Kč. Zrovna jsem se dozvěděl, že jej od začátku nesplácel. Z jeho pohledu by lhůta 4 let měla již uplynout. Ale je tomu tak i z mého? Nebo se mi jako ručiteli začíná počítat lhůta od jiného data? Prosím o seriózní a hlavně ověřenou odpověď, nechci riskovat exekutora v mém domě kvůli jeho půjčce.

Poslat reakci do této diskuse:

Reagovat na toto téma

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Inzerce půjček zdarma
Srovnání půjček na OP